Svenska järnvägars stationer, håll- och lastplatser som börjar med bokstaven A. Swedish railways stations, begins with A


Åter till innehållsförteckning? Klicka i bilden till vänster. Return to table of content? Click in the picture to the left.

 Stationer och lastplatser är sorterade i bokstavsordning. Genom att klicka på önskad bokstav får Du fram alla som börjar med den bokstaven.
(The stations are sorted in alphabetical order)
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Å Ä Ö

  Plats Bolag
1953
Ursprung   SJ bandel 1953 eller enskilt järnvägsbolag Län SJ
 org.
Övrigt
Abbetorp (Abt), hlp  SJ  MÅJ  Bd. Mönsterås - Fagerhult  H  6d, 27ts  ö1905-01-22 
Abborrtjärn (Atjä), hpr SJ SbÖN Bd. Bastuträsk - Långsele AC 5d, 21ts  
Abborrträsk (Abb), hlp SJ SJ Bd. Arvidsjaur - Jörn BD 5d, 20ts  
Abisko turiststation (Akt), hp SJ Mb Bd. gränsen mot Norge – Bodens C - Luleå BD 5d, 19ts  
Abisko östra (Ak) SJ Mb Bd. gränsen mot Norge – Bodens C - Luleå BD 5d, 19ts  
Abiskojokk SJ Mb Bd. gränsen mot Norge – Bodens C - Luleå BD 5d, 19ts   
Acklinga (Akl), hp SJ HSJ Bd. Svensbro - Tidaholm R 2d, 5 ts  
Acktjärn (Atj), hp SJ DHdJ Bd. Orsa - Bollnäs X 4d, 15ts  
Adolfsberg (Abg), hp SJ SbKM Bd. Krylbo - Mjölby T 1d, 3 ts  
Aga, tpl SSLidJ   Stockholm-Södra Lidingöns järnväg (SSLidJ) B    
Agetomta (Agt), hpr SJ VB Bd. Norrköping östra - Arkesund E 8d, 38ts  
Agnesberg (Agb) SJ BJ Bd. Herrhult - Göteborgs Norra O 2d, 33 ts  
Akkavare (Akk), hlp SJ Inlb Bd. Gällivare – Arvidsjaur - Storuman BD 5d, 20ts  
Albano (Abn), lp SJ SJ Bd. Tomteboda - Karlberg - Stockholms frihamn A 1 D, 24 ts  
Alby (Ay) SJ SbN Bd. Ånge - Krylbo Y 4d, 15ts  
Alböke (Alb), hlp SJ BBJ Bd. Böda - Ottenby H 6d, 27ts  
Alderholmen (Ald), hp SJ SJ Bd. Bastuträsk – Skelleftehamn Nedre AC 5d, 21ts  
Alebo (Alo), hp SJ RÄJ Bd. Oskarshamn - Sävsjöström - Brittatorp H 6d, 27ts  
Alebäck (Abä), hp SJ LSSJ Bd. Lidköping- Skara - Skövde R 2d, 5 ts  
Alestad   YEJ Ystad - Eslövs Järnväg M    
Alfta (Aft) SJ DHdJ Bd. Orsa - Bollnäs X 4d, 15ts  
Alingsås (A) SJ VSb Bd. Hallsberg - Frändtorp - Göteborgs C P 2d, 8 ts  
Alkullen (Akn), hp SJ SJ Bd. Karungi - Övertorneå BD 5d, 20ts  
Allgunnen (Agn), hlp SJ RÄJ Bd. Oskarshamn - Sävsjöström - Brittatorp H 6d, 27ts  
Alltorp (Alt), hp SJ ULB Bd. Bengtsfors Västra - Uddevalla hamn P 2d, 9 ts  
Almedal (Am) SJ GHB Bd. Göteborg - Tingstad - Almedal O 2d, 5 ts  
Almnäs (Alä), hlp SJ NrSlJ Bd. Södertälje uthamn - Nybybruk B 1d, 4 ts  
Almunge (Alg) SRJ LNJ SRJ Bd. Uppsala Östra-Norrtälje B    
Almvik (Avk), tpl SJ WÅBJ Bd. Norsholm - Västervik H 8d, 38ts  
Almviksby (Aky), hpr SJ WÅBJ Bd. Norsholm - Västervik H 8d, 38ts  
Alnarp (Anp), hp SJ MBJ Bd. Teckomatorp - Arlöv - Malmö C. M 3d, 10ts  
Alnaryd NAEJ NAEJ Nättraby - Alnaryd - Älmeboda Järnväg K    
Aloberg (Albg), hp SJ SJ Bd. Storuman - Hällnäs AC 5d, 21ts  
Alseda (Ala), hlp SJ HvMJ Bd. Sävsjö - Vetlanda - Målilla F 6d, 27ts  
Alsike (Ale), hp SJ NSb Bd. Krylbo - Ulriksdal B 1d, 1 ts  
Alsjö (Alö), hlp SJ KJ Bd. Nybro - Emmaboda H 6d, 26ts  
Alstad (Ast) SJ LTJ Bd. Lunds C - Trelleborgs C M 3d, 28ts  
Alster (Als) SJ NVSb Bd. gränsen mot Norge - Laxå S 2d, 6 ts  
Alsterbro (Abo) SJ MÅJ Bd. Mönsterås - Fagerhult H 6d, 27ts  
Alstern, hlp LBB LBB Lindfors - Bosjöns Järnväg S    
Altorp (Alp), hlp SRJ DjB SRJ Bd. Djursholms Ösby-Näsbypark B    
Altuna (Atu), hlp SJ EHRJ Bd. Heby - Enköpings Hamn U 1d, 1 ts  
Alunda  (Alu) SRJ FGJ SRJ Bd. Faringe-Gimo C    
Alva kyrka (AvkG), hlp SJ GJ Bd. Lärbro - Burgsvik I 1d, 37 ts  
Alvastra (Avr), hlp SJ WFJ Bd. Ringstorp – Linköpings C – Fågelsta – Ödeshög E 8d, 38ts  
Alvastravägen (Alv), hp SJ MHJ Bd. Mjölby - Hästholmen E 8d, 2ts  
Alvesta (Av) SJ SSb Bd. Mjölby - Hässleholm G 3d, 11ts  
Alvhem (Alh) SJ BJ Bd. Herrhult - Göteborgs Norra P 2d, 33 ts  
Ambjörnarp (Amp), hlp SJ VCJ Bd. Falköping C – Falköping södra – Limmared - Landeryd P 6d, 32ts  
Amundön, hp GSJ GSJ Göteborg-Särö järnväg (GSJ) O    
Andersbenning, hlp KNJ KNJ Krylbo-Norbergs järnväg (KNJ) Bd. Krylbo-Kärrgruvan U    
Andersfors (Adfs), hpr SJ MVJ Bd. Mora - Kristinehamn W 2d, 6 ts  
Anderslöv (Adv) SJ BÖJ Bd. Börringe - Smygehamn M 3d, 28ts  
Anderstorp (Art) SJ HNJ Bd. Hestra - Reftele F 6d, 32ts  
Andåsvallen (Avn), hlp SJ Inlb Bd. Brunflo - Mora Z 4d, 13ts  
Aneby (Any) SJ ÖSB Bd. Mjölby - Hässleholm F 3d, 11ts  
Angelstad (Ang), hlp SJ KVBJ Bd. Halmstads östra – Ljungby – Vislanda - Karlshamns C G 6d, 29ts  
Ankarsrum (Akm) SJ HWJ Bd. Jenny - Hultsfred H 8d, 38ts  
Anneberg (Ag) SJ GHB Bd. Göteborg C - Halmstads C N 2d, 9 ts  
Annefors SVJ SVJ Sävsnäs Järnväg W    
Annelöv (Ann), tpl SJ LaKJ Bd. Landskrona- Lunds C M 3d, 10ts  
Ansta (Ans) hlp SJ  SWB Stockholm - Westerås Bergslagens Järnväg U 1d, 1ts   
Antasstugan (Ant), hlp SJ Inlb Bd. Gällivare – Arvidsjaur - Storuman AC 5d, 20ts  
Anten (Aen), tpl SJ VGJ Bd. Göteborg Västgöta - Gårdsjö P 2d, 5 ts  
Antjärn (Atn), hp SJ OKB Bd. Långsele – Härnösand - Hudiksvall Y 4d, 14ts  
Anundsjö (Anö) SJ   Statens Järnvägar Y    
Aplared (Apd)

SJ 

BAJ Borås - Alvesta Järnväg P    
Apokätno (Apo), hlp SJ Inlb Bd. Gällivare – Arvidsjaur - Storuman BD 5d, 20ts  
Appuna   VSBJ Väderstad - Skänninge - Bränninge Järnväg E    
Arboga (Arb) TGOJ ÖKJ TGOJ Bd. Ludvika - Grängesberg - Frövi - Nyköpings C - Oxelösund U    
Arboga verkstad (Arbv), lp TGOJ ÖKJ TGOJ Bd. Ludvika - Grängesberg - Frövi - Nyköpings C - Oxelösund U    
Arbrå (Ab) SJ SbN Bd. Ånge - Krylbo X 4d, 15ts  
Ardala (Adl), hlp SJ VGJ Bd. Göteborg Västgöta - Gårdsjö R 2d, 5 ts  
Arelid (Arl), hp SJ VGJ Bd. Göteborg Västgöta - Gårdsjö P 2d, 5 ts  
Arendala   BLHJ Bjärred - Lund - Harlösa Järnväg  M   Tidigare Ístra Torn
Arentorp   VGJ Västergötland - Göteborgs Järnvägar R    
Arkelstorp (Ark) SJ KIJ Bd. Älmhult - Kristianstads C L 3d, 30ts  
Arket (Ake), hp SJ DJ Bd. Kornsjö - Mellerud P 2d, 33 ts  
Arkösund (Akd) SJ VB Bd. Norrköping östra - Arkesund E 8d, 38ts  
Arlöv (Al) SJ MBJ Bd. Teckomatorp - Arlöv - Malmö C. M 3d, 10ts  
Arlöv (Al) SJ SSB Bd. Hässleholm - Malmö C - Trelleborgs färjestation M 3d, 10ts  
Armanbo (Arm), lp SJ SGGJ Bd. Gävle C - Sala U 4d, 35ts  
Armsjön (Amn), hp SJ OKB Bd. Långsele – Härnösand - Hudiksvall Y 4d, 14ts  
Arneberga (Arn), hlp SJ WFJ Bd. Ringstorp – Linköpings C – Fågelsta – Ödeshög E 8d, 38ts  
Arnebo   EHRJ Enköping - Heby - Runhällens Järnväg U    
Arnemark (Amk), hlp SJ SJ Bd. Älvsbyn - Piteå BD 5d, 20ts  
Aronsjölid (Aö), hlp SJ Inlb Bd. Storuman – Hoting - Forsmo AC 5d, 21ts  
Arrie (Ari), tpl SJ MKontJ Bd. Hässleholm - Malmö C - Trelleborgs färjestation M 3d, 10ts  
Arvidsjaur (Ajr) SJ Inlb Bd. Gällivare – Arvidsjaur - Storuman BD 5d, 20ts  
Arvika (Ar) SJ NVSb Bd. gränsen mot Norge - Laxå S 2d, 6 ts  
Arvsele (Arv), lp SJ SJ Bd. Storuman - Hällnäs AC 5d, 21ts  
Arvseleby (Arvy), hpr SJ SJ Bd. Storuman - Hällnäs AC 5d, 21ts  
Arvslindan (Avl), hlp SJ FVJ Bd. Falun C - Björbo W 4d, 34ts  
Arvån (An), hlp SJ SJ Bd. Storuman - Hällnäs AC 5d, 21ts  
Asarum (Aum) SJ KVBJ Bd. Halmstads östra – Ljungby – Vislanda - Karlshamns C K 6d, 29ts  
Asea (Asea), hpr TGOJ FLJ TGOJ Bd. Ludvika - Grängesberg - Frövi - Nyköpings C - Oxelösund W    
Ask   MÖJ Mellersta Östergötlands Järnvägar  E    
Aska (Aska), hlp SJ WFJ Bd. Ringstorp – Linköpings C – Fågelsta – Ödeshög E 8d, 38ts  
Askeby (Ask), tpl SJ MÖJ Bd. Ringstorp – Linköpings C – Fågelsta – Ödeshög E 8d, 38ts  
Askelunda (Askl), hpr SJ BBJ Bd. Böda - Ottenby H 6d, 27ts  
Askersund ASLJ ASLJ Askersund - Skyllberg - Lerbäcks järnväg (ASLJ) T    
Askeröd (Asr) SJ YEJ Bd. Eslöv - Ystad - Södervärn M 3d, 28ts  
Askesta MaSJ MaSJ Marma - Sandarne Järnväg X    
Askim, hp GSJ GSJ Göteborg-Särö järnväg (GSJ) O    
Askimsbadet, hp GSJ GSJ Göteborg-Särö järnväg (GSJ) O    
Asmundtorp (Asm) SJ L&HJ Bd. Billeberga - Landskrona M 3d, 10ts  
Aspanäs (As), hlp SJ BUJ Bd. Gånghester – Ulricehamn – Jönköpings C P 6d, 25ts  
Aspby (Asp), hp SJ HdSJ Bd. Långsele – Härnösand - Hudiksvall Y 4d, 14ts  
Aspeboda (Aba), tpl SJ FVJ Bd. Falun C - Björbo W 4d, 34ts  
Aspedalen (Asd), hp SJ VSb Bd. Hallsberg - Frändtorp - Göteborgs C P 2d, 8 ts  
Aspen (Apn), hp SJ VSb Bd. Hallsberg - Frändtorp - Göteborgs C P 2d, 8 ts  
Aspeå (Ap), tpl SJ SbÖN Bd. Bastuträsk - Långsele Y 5d, 21ts  
Aspö (Apö), hpr SJ HvMJ Bd. Sävsjö - Vetlanda - Målilla F 6d, 27ts  
Astern LBB LBB Lindfors - Bosjöns Järnväg S    
Attarp (Atp), tpl SJ CHJ Bd. Hässleholm - Kristianstads C - Åhus L 3d, 30ts  
Auktsjaur (Auk), hlp SJ Inlb Bd. Gällivare – Arvidsjaur - Storuman BD 5d, 20ts  
Auravägen   SRJ Stockholm Roslagens Järnvägar  B    
Avafors (Avs), tpl SJ SJ Bd. Gränsen mot Finland – Haparanda - Bastuträsk BD 5d, 20ts  
Avaviken (Ava), hlp SJ Inlb Bd. Gällivare – Arvidsjaur - Storuman BD 5d, 20ts  
Avdala (Avd), hlp SJ SbKM Bd. Krylbo - Mjölby T 1d, 3 ts  
Avesta (Avt) SJ SDJ Bd. Rättvik - Krylbo W 4d, 34ts  
Axelfors (Axf) SJ FJ Bd. Hillared- Axelfors P 6d, 25ts  
Axelmossen (Axlm), hpr SJ MVJ Bd. Mora - Kristinehamn S 2d, 6 ts  
Axelsro, hp   VV Västerhejde - Visby I    
Axeltorp (At), hlp SJ SOEJ Bd. Älmhult - Sölvesborg L 3d, 30ts  
Axelvold (Ad), tpl SJ MBJ Bd. Halmstads C - Teckomatorp M 3d, 12ts  
Axhult (Axh), hlp SJ SSJ Bd. Värnamo - Kärreberga G 3d, 12ts  
Axmarby (Ax), tpl SJ OKB Bd. Hudiksvall - Gävle C/Gävle norra - Uppsala C X 4d, 35ts  
Axmarsbruk (Abr), hlp SJ OKB Bd. Hudiksvall - Gävle C/Gävle norra - Uppsala C X 4d, 35ts  
Axtorp (Axt), hpr SJ HLJ Bd. Håkantorp - Lidköping R 2d, 5 ts  
Axvall (Axv) SJ LSSJ Bd. Lidköping- Skara - Skövde R 2d, 5 ts  


Return to page top
Till sidans början

Nästa bokstav  Next letter

Return to "stations" table of content
  Returtåg till stationer, håll- & lastplatser innehållsförteckning

Källor: Svensk järnvägsstatistik, Sveriges Järnvägar 1921, Svensk järnvägs- och stationsförteckning 1952.

© Rolf Sten
stn_a.html senast uppdaterad 2011-02-21